Zóny placeného stání přichází do Brna

miniature-2212976_960_720

Obdobně jako v Praze budou městské části rozděleny na parkovací zóny, v nichž se bude platit za vydání oprávnění ke stání automobilů. Řidiči s chybějícím oprávněním budou za parkování platit přes mobilní aplikaci nebo platební terminál, kam zadají registrační značku svého vozidla.

Placení za parkování bude vymáhat městská policie pomocí speciálních aut s kamerami snímajícími registrační značky stojících vozidel a zaznamenané značky budou porovnávány s databází zaplaceného parkovného. Kdo nezaplatí, bude popotahován ve správním řízení.

První zóny jsou spuštěny od 1. září v městské části Brno-střed

Rezidentní parkování je zavedeno od 1. září 2018 nejprve v historickém jádru města, poté od 1. listopadu 2018 v širší oblasti Brna-středu, a pak se postupně rozšíří do 11  městských částí. Rozdělí občany do tří skupin: rezidenti, abonenti a návštěvníci.

  • Rezidenti platí 300–900 Kč ročně za stání v zóně, kde mají místo trvalého pobytu či vlastní nemovitost, a v přiléhajících zónách. V ostatních zónách parkují jako návštěvníci. Pokud využívají více vozidel, zaplatí za každé další 3 000–30 000 Kč ročně.
  • Abonenti mají v zóně sídlo nebo provozovnu (podnikají tam). Jsou na tom podobně jako rezidenti, pouze platí ročně za první vozidlo 3 000–12 000 Kč a za každé další 9 000–40 000 Kč za stání v dané zóně a přiléhajících.
  • Návštěvníci jsou všichni ostatní a platí 10–40 Kč za hodinu stání na základě cenových pásem.

Konkrétní časy a ceny stání určuje místní dopravní značení a předpokládá se, že každá městská část to bude chtít dělat po svém. Je v plánu, že odlišný režim bude mít zásobování, senioři nad 75 let, pečovatelské a sociální služby a vybrané veřejné instituce. Jedno je ale jisté už teď: řidiči budou v Brně za parkování platit, platit a platit.

parkování

 

Zásadní je, že dle § 23 zákona o pozemních komunikacích není možné vydat oprávnění rezidenta nebo abonenta někomu, kdo v zóně nemá místo trvalého pobytu nebo tam nevlastní nemovitost, respektive tam nemá sídlo či provozovnu. Vedení města očekává, že si na základě toho spousta obyvatel přehlásí místo trvalého pobytu, což městu podstatně navýší rozpočet.

Změna místa trvalého pobytu může být byrokraticky náročná a někteří obyvatelé Brna ji nebudou moci provést. Je pravda, že v případě bydlení v nájmu ke změně místa trvalého pobytu není nutný souhlas majitele nemovitosti (i když je vhodný). Jiné podmínky však mají lidé žijící v podnájmu, kde je souhlas majitele nutný. Nevyjasněná je rovněž otázka parkování cizinců a kohokoliv dalšího, jehož životní situace neodpovídá představám magistrátu. Například toho, kdo potřebuje dojíždět autem do práce v jiné části města.

Telefon

+420 775 674 541

E-mail

anna.mackova@century21.cz

Facebook

Anna Macková - realitní makléř

Komentáře