Zájem o půjčky pro mladé předčil očekávání. Peníze v programu se navýší až na miliardu

piggybank-2913293_960_720

Zájem o zvýhodněné půjčky na bydlení ze Státního fondu pro rozvoj bydlení překonal očekávání. První žádosti již začal úřad přijímat a během několika málo hodin si lidé zažádali zhruba o 300 milionů korun z vyčleněných 650 milionů.

Na zvýhodněné půjčky chce ministerstvo pro místní rozvoj vzhledem k velkému zájmu ještě v letošním roce přidat. Podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) by se rozpočet na zvýhodněné půjčky pro letošní rok mohl zvýšit až na jednu miliardu. Bližší informace však zatím neuvedla. S jednou miliardou fond počítá na půjčky pro mladé i na další roky.

Jaký je teď zájem o půjčky?

Zájem o půjčky je skutečně enormní, takže se už dnes ví, že se bude navyšovat. Jinak se plánuje vždycky zhruba kolem jedné miliardy právě na půjčky pro bydlení mladých.

Co se říká na výhrady, že půjčka nepomůže mladým lidem ve velkých městech, že částka je nízká a že to neřeší problém bydlení v celé republice?

Tak to úplně nenasvědčuje zájmu, který o půjčky je. Samozřejmě se necílí primárně na velká města. Půjčku lze ale kombinovat i s hypotečním nebo jiným úvěrem, takže si mohou pomoci i mladí lidé v Brně a velkých městech. Primárně se ale cílí na venkov a středně velká města, kde jsou mladí lidé s nižšími příjmy. Je tam nižší bonita zájemců o půjčku i nižší ceny nemovitostí. Ten zájem svědčí o tom, že to dostačuje.

Kolik se zhruba dá peněz?

Zhruba se počítá, že by na bydlení mladých – na půjčky – šlo kolem jedné miliardy ročně.

Kdy přesně tedy přijdou další peníze?

Na tento rok je uvolněno 650 milionů korun. Počet žádostí – podle telefonických rozhovorů – bude enormní. Takže se počítá s tím, že to už v letošním roce se navýší až na jednu miliardu.

Podmínky půjčky

  • O zvýhodněný úvěr mohou žádat buď sezdané páry do 36 let nebo páry nesezdané, které pečují o dítě do 15 let.
  • U sezdaných párů dítě není podmínkou.
  • Oproti klasické hypotéce od komerčních bank dostanou nižší úrok.
  • Maximální výše půjčky je dva miliony na dům a 1,2 milionu na byt, fond navíc půjčí maximálně na 80 procent hodnoty nemovitosti. To však ve větších městech na byt pro rodinu nestačí, v Praze by z toho pak nešlo koupit ani klasickou garsonku.

Telefon

+420 775 674 541

E-mail

anna.mackova@century21.cz

Facebook

Anna Macková - realitní makléř

Komentáře