Mírové slavnosti v Líšni

Mapa_slavností

Znáte Mariánské údolí v Brně – Líšní? Víte o tom, že tu stály tribuny, které tvořily obrovský amfiteátr? Víte, jak to tam vypadá dnes?

Snad každý obyvatel Brna zná městskou část Líšeň. Vyhledávanou lokalitou je samotné Mariánské údolí, které v současné době představuje zónu oddechu pro velkou část obyvatel Brna. Že jste tam ještě nebyly? Zaveze Vás tam tramvaj č. 8 s přestupem na autobus č. 55. Konečná zastávka je přímo v Mariánském údolí, kde se nachází i parkoviště pro ty, jež preferují vlastní dopravu autem.

A nyní se můžete vydat na nádhernou procházku Mariánským údolím.

14

 

Řekněme si něco málo z historie. V letech 1953-1967 zde bylo vybudováno 5 údolních nádrží – Pod Hádkem, rybník Pod Hornekem, U Kadlecova mlýna, Pod hrádkem a U Muchovy boudy. Najdete zde několik mlýnů a výletních restaurací. Celé Mariánské údolí se dá projít pěšky, či projet na kole. Průjezdná komunikace pro auta je po restauraci Eldorádo, dále je možné vjíždět pouze na patřičná povolení. Není divu, jistě si chceme zachovat tento krásný kout přírody pokud možno nedotčený. Trasa kolem údolí je značena turistickými značkami. Jedna strana je lemována lesní a druhá asfaltovou cestou, a tak má každý možnost si vybrat terén, který jemu samotnému nejlépe vyhovuje. V létě Vám poskytnou vodní nádrže osvěžení, můžete si zde zaplavat, v zimě se zde dá bruslit. Jsou zde louky, kde můžete chytit nějaký ten „bronz“. V Mariánském údolí se ale nezapomíná ani na děti. Mají zde možnost si hrát na dětském hřišti nebo vidět oslího kamaráda.

15

16

 

Název Mariánské údolí tato nádherná část Brna vždy nenosila. 13. 4. 1949 bylo údolí přejmenováno na Gottwaldovo. Ne všichni ale vědí, že se zde nachází tribuny, kde se konaly tzv. Mírové slavnosti. Těch se zúčastnili tehdy nejvyšší funkcionáři strany a státu, ale v neposlední řadě také zpěváci, taneční skupiny, herci…

Je až neuvěřitelné, že celý areál měl kapacitu 200 000 lidí. Asi si umíte představit tu obrovskou masu lidí.


17

18

Žáci základních škol měli účast povinnou. A jak samotné slavnosti probíhaly? Tak na to si vzpomíná jeden z obyvatelů Líšně – tehdy ještě chlapec.

Spíš se v té době jednalo o“ Líšeňské slavnosti“. Tak jsem to v té době vnímal já i spousta mých vrstevníků, kteří v těch dobách seděli ve školních lavicích. Pro Líšeň samotnou to byl vždy velký okamžik, vždy se rozjela přímo mašinérie údržby a oprav. Vše prokouklo a dostalo novou fasádu, na každém stožáru vlajka, ožily tribuny, VIP místa a přijely kolotoče. Tehdejší „Gottwaldovo údolí“ se přímo zatřpytilo v lesku. Když pominu plamenné projevy soudruhů, které byly kolem oběda, neměla tato akce v okolí konkurenci. Vystupovali zde špičkoví umělci té doby a hlediště, které bylo na louce a přilehlých stráních, bylo zaplněné do posledního místečka. Nesmím také zapomenout na chuť cukrové vaty, střelnici a kolotoče. Musím trochu nostalgicky podotknout, kde že ty časy jsou. V dnešní době se na místě nachází výletní restaurace „Eldorádo“. Zbytek chátrá, beton se drolí, železo zmizelo pod rukama „sběračů kovu“. Myslím, že je to škoda, na druhou stranu se doba a s ní mnohé změnilo.

19

20

21

22

 

Odkazy a zdroje: vlisni.cz

Telefon

+420 775 674 541

E-mail

anna.mackova@century21.cz

Facebook

Anna Macková - realitní makléř

Komentáře