Dočkáme se levnějších bytů?

architecture-1541086_960_720

Nelze si nevšimnout, že poslední dobou se ceny nemovitostí pohybují opravdu vysoko. Dle developerů je tomu tak především kvůli zdlouhavému vyřizování stavebního povolení a drahým hypotékám. V případě stavebního povolení by mohlo dojít, díky novému stavebnímu zákonu, k rychlejšímu vyřízení. Ovšem nebude to hned, zatím je vše ve fázi zrodu. Důvodů, ovlivňujících ceny nemovitostí je ale více.

Developeři si také kromě zdražení stavebních materiálů stěžují i na stoupající cenu práce řemeslníků. Díky nízkému zájmu mladých o studium řemeslných oborů, klesá i počet kvalifikovaných pracovníků. Pozitivum to má pro stavební firmy a živnostníky, kteří tak mají o zakázky postaráno i na celý rok dopředu a občas musí i nějakou odmítnout. Na druhou stranu mají tyto firmy problém zajistit kvalitní výpomoc.  Zákazníci si tak musí na dokončení projektů nemalou chvíli počkat.

Zájem o nové byty v loňském roce v porovnání s předchozím rokem výrazně poklesl. Příkladem je Ústecký kraj, Vysočina či Karlovarský kraj, kde se téměř vůbec nové výstavby nekonají. Nejinak je tomu i v Brně. Oproti zmíněným krajům se sice nové byty staví, ale zájem o ně je nízký. Průměrná cena nových bytů vloni stoupla o cca 40 %. Je to dáno především tím, že v nabídce zůstaly pouze dražší a větší byty. Malé (levnější) byty byly pryč rychle.

Pokud nedojde ke zlevnění těchto faktorů, očekává se, že při větší výstavbě nemovitostí dojde spíše k zastavení růstu cen, než k jejich poklesu. Pravděpodobnější zůstává fakt, že lidem se zvýší platy a růst cen tak vyváží.

Zdroj:

https://bit.ly/2Cp5ePO

https://bit.ly/2F4LsK3

Telefon

+420 775 674 541

E-mail

anna.mackova@century21.cz

Facebook

Anna Macková - realitní makléř

Komentáře