Co je nové ve světě hypotečních úvěru?

domek-kalkulačka

Co je nové ve světě hypotečních úvěru?

 

Slyšeli jste již o novinkách v poskytování hypotečních úvěrů? Patříte mezi ty, kteří o ničem neslyšeli? Nebo mezi ty, kteří již získali nějaké informace? Ale jak je to doopravdy? Tak to pojďme spolu zjistit.
Za poslední rok klesly úrokové sazby u hypoték na minimum a fakt, že v současnosti dostanou hypotéku téměř všichni, dokonce i ti, kterým by ji banka ještě před několika lety zamítla. Díky tomu tedy narostl počet poskytnutých hypoték a vzhledem k riziku, které hrozí dle odborníků při tomto velkém množství, nastanou i určité změny.

5

První změna nastala již od října 2016 a to v limitu pro poskytování hypotéky. Od října už  banky poskytují úvěry pouze do výše 95% zajištěné nemovitosti. Další změna v limitu pak nastane v dubnu 2017, to už banky poskytnou pouze 90%.
Další změnou bude i to, že již banky nebudou poskytovat úvěry bez dokazování příjmů a to již od 1. 12. 2016. Některé banky toto zavedly již před prázdninami. Důvodem je opět riziko platební neschopnosti klienta a nařízení ČNB. Banky budou u svých klientů požadovat důvěryhodný doklad o jeho příjmu. Klient musí mít dlouhodobý a stabilní příjem, kterým je schopen úvěr pravidelně splácet
Banky také nabízí možnost fixace úrokové sazby až na 10 let. A to především proto, že má také dojít ke změně v předčasném splacení úvěru.
Od 1. 12. 2016 bude moci klient předčasně splatit hypotéku kdykoliv, ale za poplatek a pouze u uvěrových smluv sepsaných po 1. 12. 2016. Tento poplatek je např. v případě prodeje předmětu úvěru za předpokladu, že od podpisu úvěrové smlouvy uplynuly min. 2 roky, pak je tento poplatek ve výši 1% ze splácené částky, maximálně však tento poplatek může být 50 000 Kč.
Úvěrové smlouvy podepsané před 1. 12. 2016 mohou být za výše uvedených podmínek předčasně splaceny až po prvním fixačním období následujícím po 1. 12. 2016.
Ptáte se, zda tedy s úvěrem ještě počkat nebo si je raději vzít už teď za ještě stávajících podmínek? Změny v hypotékách jsou velké a je jen na každém, čemu dává přednost a který bod je pro něj důležitější.

Počkám si a budu mít:
– menší sankce za předčasné splacení úvěru
– možnost mimořádných splátek bez jakéhokoliv poplatku
– více informací pro rozhodnutí o výběru banky
– větší ochranu jako spotřebitel (limit sankcí, lhůty pro odstoupení atd.)
– možnost předčasně splatit úvěr v případě závažné životní situace.

6

Nebudu čekat a čeká mě:
– výhodnější dostupnost hypotečního úvěru s alternativním prokazováním příjmu
– nižší úrokové sazby
– možnost získání hypotéky do výše 95 % zajištěné nemovitosti
– cenově výhodný úvěr s možností fixace nad 5 let
​Doufám, že byly tyto informace pro Vás užitečné a pomohly Vám při koupi či prodeji Vašeho nového bydlení.

V případě, že byste měli další dotazy, neváhejte mě kontaktovat. Ráda Vám zodpovím Vaše dotazy.

Telefon

+420 775 674 541

E-mail

anna.mackova@century21.cz

Facebook

Anna Macková - realitní makléř

Komentáře