Ceny nových bytů přestaly růst. Na jak dlouho?

Konečně se v Brně nezdražují nové byty, některé i nepatrně zlevnily. V této druhé části roku, je to nejspíš poprvé po 2 letech, kdy podobná situace nastala. Ti, kteří zvažují koupi bytu, můžou počítat zhruba se 71 500 Kč za metr čtvereční v průměru. Ještě začátkem roku to bylo asi o 1 500 Kč více. I přesto, že se situace mírně zlepšila, stejně se bytů v Brně prodá málo. Ve druhém čtvrtletí se jich prodalo jen 141, což není vysoké číslo. I přesto je v Brně po nových bytech velká poptávka. Občas nastávají problémy s územním plánováním. Nyní se v Brně nachází okolo 700 nových bytů. Toto uvedla v tiskové zprávě společnost Trikaya.

Situace se zlepšila jednak díky rozrůstání větších bytových projektů. Mezi ty patří například nově vzniklé Kamechy, ty mohly změnit aktuální ceny. Brno by podobné projekty opravdu potřebovalo, jelikož je evidentní, že díky tomu se ceny snižují.

Hlavní překážkou, proč se nové bytové projekty v Brně příliš nestaví, může být územní plán, který dlouho neprošel inovací. Je starý od roku 1994 a za 7 posledních let nenastala žádná změna. Faktem je, že i když je v Brně několik novějších projektů nachystáno, jejich výstavba se odkládá. Tím pádem se investorům zvyšují náklady a to má potom pochopitelně vliv i na vysoké ceny bytů.

Pojďme to vzít ale více optimisticky, nyní je v Brně nových bytů opravdu hodně k mání. Sice si z celkového počtu 1 229 bytů lidé zarezervovali již skoro 500 z nich, pořád jich ale zbývá ještě přes 700. Mezi nejvíc drahé patří nyní menší byty, zejména jednopokojové. U těchto menších bytů se pohybuje cena za metr čtvereční okolo 75 100 korun. U bytů dvoupokojových, je narůst za poslední rok o půl milionu korun. Když tedy srovnáme celý rok, stále je to lehký narůst cen. Jelikož se hodně zpřísnily i pravidla pro schválení hypoték, můžeme říci, že náklady na bydlení se zdražily o 43%. Celkově jsou v nabídce nyní hlavně byty luxusnější a dražší. Minulý rok se prodalo 2x více bytů. Zhruba v polovině roku 2017 se prodalo okolo 300 bytů, ve stejném období tohoto roku se jich prodalo jen 141.

Čerpáno z: 

https://bit.ly/2DQNsYk

https://bit.ly/2A98cpP

+420 775 674 541
anna.mackova@century21.cz

Anna Macková

+420 775 674 541
anna.mackova@century21.cz

Anna Macková

Komentáře