Areál továrny Zetor v proměnách

1

Na polích Líšeňského katastru, nedaleko Stránské skály se ve válečných letech roku 1941 až 1945 zrodila továrna Flugmotorenwerke Ostmark, která vyráběla součásti leteckých motorů pro Junkers a později Daimler – Benz. Jednalo se o vstřikovací čerpadla a agregáty. Od roku 1945 se již začaly vyrábět i traktory a v roce 1946 vznikl Zetor. Název vznikl spojením výslovnosti začátečního písmene Zbrojovky – Zet a posledních dvou písmen slova traktor. V roce 1946 tomto roce byla také vydána ochranná známka Zetor a započala se sériová výroba modelu Zetor – 25.

V dalším sledu následovaly takzvané unifikované řady I. – III. a továrna Zetor nabyla obřích rozměrů. Měla také svoje odštěpné závody a celková produkce činila v roce 2009 obrat 3,6 mld. Kč. Jenže už v roce 2004 docházelo k „restrukturalizaci“ podniku a areál se začal povážlivě smršťovat. Zetor se začal potýkat s problémovými zakázkami pro Irák a také spoluprací se společností John Deere. V dnešní době je firma akciovou společností s jediným akcionářem a tím je HTC Holding. V areálu Zetor je nyní i největší výrobce soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Jedná se o firmu ZKL Group.

5

6

7

 

Do prostor areálu se nastěhovala Česká televize. Nové studio, které je výstavbě, by mělo nahradit současné nevyhovující prostory. V souboru objektů se budou nacházet výrobní prostory, zpravodajská studia, zázemí pro televizní techniku jako jsou dílny, servis, archiv a nezbytné administrativní prostory.
Dalším vybudovaným projektem, který už slouží veřejnosti je badmintonová hala s 6 kurty a zázemím, kde je možné strávit příjemné chvíle a utužit zdraví. Více na http://www.badmintonlisen.cz/. Stávající areál je do jisté míry jedno velké staveniště, kde dochází k demolici budov, a věřím, že pamětníci by jistě uronili slzu při pohledu na zašlou slávu.

 

8

9


1,0

11

 

Nicméně z popela starého areálu vzniká nová zóna, kde je prostor pro podnikatelský záměr, díky kterému tato část Líšně opět ožije a nabude rozmachu. Začíná se také mluvit o obnovení tramvajové linky č. 10, která by nekončila na Stránské skále, ale její pouť po kolejích by se vydala až na ulici Holzova. Měla by konečnou v areálu MHD, jelikož se zde pod správou Technického muzea nachází depozitář městské hromadné dopravy v Brně.
Jak je vidět, něco se děje i v místech, která míjíte za okny svého auta, nebo v hromadné dopravě při cestě do centra. Je to velká proměna a všichni si přejme, aby přinesla rozkvět a povznesla Líšeň jako celek.
A teď  se dostáváme k soutěžní části s výhrou o  cestovní poukaz od společnosti Connex. Jak ho získat? :
Do komentáře pod článek napište správnou odpověď na soutěžní otázku: Jak vznikl název Zetor?

Uzavírka soutěže 25.07.2016. Slosování se uskuteční dne 28.07.2016 v 12.00 h,  v naší realitní kanceláři na ulici Křenová 71, 602 00 Brno, v 1. patře.
Aktuální hotelové nabídky najdete na : http://www.connex-kurzurlaub.com/kurzurlaub/cz/

Telefon

+420 775 674 541

E-mail

anna.mackova@century21.cz

Facebook

Anna Macková - realitní makléř

Komentáře